Welcome

Greater Capital Region Science and Engineering Fair
Joan Wagner, Fair Director

 
The Greater Capital Region Science and Engineering Fair took place on March 18th at Rensselaer Polytechnic Institute. This year's winners are:

 
Junior Division Grand Prize Results:

 
1st Place: Dennis Plotnikov, Van Antwerp MS:
Underwater Communication using Magnetic Waves.
Teacher Sponsor: Thomas Blechinger
 
2nd Place: Atharv Agashe, Shaker Jr. HS:
How Does Martian Soil Affect Plants?
Teacher Sponsor: Nicole Finnegan-Burke
 
3rd Place: Alyssa Spiezio and Nina Sgambelluri, Greenwich CSD:
From Water to Sparks - Does a Greater Amount of Water Affect the Amount of Sparks per minute.
Teacher Advisor: Cortney Barber
 
1stHonorable Mention:
Ramona Jordan, Greenwich CSD: Can we stop the snot?
Teacher Advisor: Nicole Dixson
 
2nd Honorable Mention: Lauren Chuhta and Peter Stone, Greenwich CSD:
Roof Top Gardens: Are they a cool idea?
Teacher Advisor: Cortney Barber
 
3rd Honorable Mention: Rohan Menon, Iroquois MS:
A System of Air Vents that Save Energy.
Teacher Advisor: Monica Judd

Senior Division Results

The top three projects in the senior division are invited to compete in the Intel ISEF finals to be held May 8-14 in Phoenix, AZ. Close to 2000 students from over 71 countries compete for over $4 million in award monies. The next three top projects are invited to compete in the STANYS Science Congress.
 
1st Place: Conor Collins, Monroe-Woodbury HS:
The Development of a Novel Two-Stage Hollow Fiber Filter to Reduce Pain on Injection of a Propofol Emulsion.
Teacher Advisors: Jon Decker and Nancy Flanagan
 
2nd Place: Ved Kumar, Guilderland HS:
Vision Based Robot Intelligence.
Teacher Advisor: Alicia McTiernan
 
3rd Place: Samantha Boyea, Greenwich CSD:
The Development of An Unmanned Aerial Vehicle for Use in Silo Inspection.
Teacher Advisor: Nicole Dixson
 
1st Honorable Mention: Gaurab Banerjee, Shaker HS:
Reconsidering the Geometry of the Liver Lobule.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert
 
2nd Honorable Mention: Christopher Maloney and Anam Metha, Shaker HS: Novel Paper and Pencil Supercapacitor.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert.
 
3rd Honorable Mention: Jonathan Sinopoli, Burnt Hills - Ballston Lake HS HS:
Immediate and Transient Alteration in Brain Function Induced by Firearm Recoil.
Teacher Advisor: Regina Reals
 
Special Awards: Senior Division Regional

1. Albany College of Pharmacy-Biomedical Sciences Excellence Award (3 - $20,000 scholarship):
Therese Biazon, Shaker HS:
Lactation Genes as Possible Therapeutic Targets in Breast Cancer
Teacher Advisor: Nate Covert

Mary Hamilla, Burnt Hills-Ballston Lake HS:
Analysis of T7 RNA Polymerase on Different DNA Plasmids.
Teacher Advisor: Regina Reals

2. Albany Molecular Research Inc. Award
Karolyn Bedore, Burnt Hills-Ballston Lake HS
Analysis of Impatients capensis for Anti-Inflamatory Compounds.
Teacher Advisor: Regina Reals

3. American Society for Microbiology (ASM):
Tara Abularrage, Rondout Valley HS
The Effects of D108N and D126N on Activity and Binding in E.coli RNAseH2.
Teacher Advisors: Lawrence Sicheri and Thomas Ticknor

4. Brown League Sports Award:
Eva Scott, Burnt Hills-Ballston Lake HS
Investigating the Reliability of RunScribe® Metrics to Perform Gait Analyses and Shoe Compatibility.
Teacher Advisor: Regina Reals

Evan Karl, Burnt Hills-Ballston Lake HS
A Real-Time Tire Temperature Monitoring System for Racecars.
Teacher Advisor: Regina Reals

5. Dudley Observatory: 
Rebecca Hyatt, Shaker HS
Racecar Performance and Handling:
Set Up of An Analytical Balance for Measuring the Earth Tidal Potential.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

6. Linda Austin DNA Science and Technology Award:
Clarissa Marwali, Shaker HS
Development of A PCR Assay to Detect Carbapenemase-resistant Enterobacteriaceae (CRE).
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

7. Momentive Performance Materials:
Cecilia Lu and Jonathan Choi, Shaker HS
Microwave Synthesis of Chloride-based Perovskite Crystals for Potential Doping.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

8. National Association of Biology Teachers (NABT):
Eric Jess, Saratoga Springs HS
Larval Caffeine Consumption Alters Adult Sleep in Wild-Type Drosophila melanogaster.
Teacher Advisor: Fran Lohnes

9. National Grid:
Christopher Maloney and Anam Metha, Shaker HS
Novel Paper and Pencil Supercapacitor.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

10. Nuclear Society:
John Lehner, Saratoga Springs HS
Redirecting the Alternator to Improve Fuel Economy.
Teacher Advisor: Peter Robinson

11. Price Chopper Golub Foundation:
Aryia Dattamajumdar, Niskayuna HS HS
A Smart Device to Manage Lifestyle Diseases.
Teacher Advisor: Margaret Varin

12. Regeneron Award:
Jaskiran Dhinsa, Bethlehem Central HS
Inhibiting A Key Signaling Molecule in Breast Cancer.
Teacher Advisor: Jamie Rowe

13. RPI $40,000 Scholarship:
Samantha Boyea, Greenwich CSD
The Development of An Unmanned Aerial Vehicle for Use in Silo Inspection.
Teacher Adviser: Nicole Dixson

14. Scientific American Subscription: All senior division grand prize awardees.

15. SI Group Smart Chemistry Award:
Snehita Sana, Shaker HS
Chitin Nanocrystals: Applications as a Nanofiller and Modification.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

16. STANYS Eleanor Miller Reed Excellence Award:
Jessica Palmeri, Rondout Valley HS
Potential Allelopathic Effects of Fallopia japonica on th Growth of Gametophytes of Atrichum angustatum and Thuidium delicatulum.
Teacher Advisor: Thomas Ticknor and Lawrence Sicheri

17. Walter Eppenstein Astronomy/Physics Award:
Caleb Heuvel-Horwitz, Rondout Valley HS
Electromagnetically Induced Negative Index of Refraction via Cross Coupling without Absorption.
Teacher Advisor: Thomas Ticknor and Lawrence Sicheri
 
Intel Awards
1. American Meteorological Society: None

2. American Psychological Association (APA) and Teachers of Psychology in Secondary Schools (TOPSS):
Megan Fey, Columbia HS
The Genetics of the Autism Spectrum Disorder: Exploration of NR3C2.
Teacher Advisor: Heidi Gleason

3. ASM International Foundation Outstanding Materials Award:
Unnas Hussain, Shaker HS
Development and Characterization of Platinum Catalysts with TiO2 Substrates for Hydrogen Fuel Cell Application.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

4. ASU Walton Sustainability Solutions Initiative:
Asma Bawla, Shaker HS
An Assessment of Potential Nutritional Benefits and Environmental Impacts of Food Waste and Surplus Redistribution
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

5.Intel Excellence in Computer Science:
Evan Karl, Burnt Hills-Ballston Lake HS
A Real-Time Tire Temperature Monitoring System for Racecars.
Teacher Advisor: Regina Reals

6. Mu Alpha Theta:
Arpeet Patel, Monroe-Woodbury HS
The Effect of Flavonol Intake on the Incidence of Atrial Fibrillation: The ARIC Study.
Teacher Advisor: Jon Decker and Nancy Flanagan

7. NASA Earth Systems Science Award:
Cecilia Lu and Jonathan Choi, Shaker HS
Microwave Synthesis of Chloride-based Perovskite Crystals for Potential Doping.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

8. National Oceanic and atmospheric Administration (NOAA):
Robert Colbath, Monroe-Woodbury HS
The Effect of Salicylic Acid Presoaking Time on the Phytoremediation of Lead by Lemna minor.
Teacher Advisors: Nancy Flanagan and Jon Decker

9. Regional Ricoh Sustainable Development Award:
Benjamin Goldsmith, Nyack HS
Role of Molar Concentration of Activators in Developing Engineered Geopolymer Cement Pastes using Pozzolanic Volcanic Ash.
Teacher Advisers: Mary Beth Foisy and Kirsten Kleinman

10. Society for In Vitro Biology:
Karolyn Bedore, Burnt Hills-Ballston Lake HS
Analysis of Impatients capensis for Anti-Inflamatory Compounds.
Teacher Advisor: Regina Reals

11. Stockholm Junior Water Prizes (Two):
Morgan LaMere, Burnt Hills-Ballston Lake HS
Cost:Benefit Analysis of Eurasian Watermilfoil Management Techniques in Adirondack Lakes
Teacher Adviser: Regina Reals

Robert Colbath, Monroe-Woodbury HS
The Effect of Salicylic Acid Presoaking Time on the Phytoremediation of Lead by Lemna minor.
Teacher Advisers: Jon Decker and Nancy Flnagan

12. US Metric:
Jonathan Sinopoli, Burnt Hills-Ballston Lake HS
Immediate and Transient Alteration in Brain Function Induced by Firearm Recoil
Teacher Adviser: Regina Reals

13. US Air Force:
Snehita Sana, Shaker HS
Chitin Nanocrystals: Applications as a Nanofiller and Modification.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

Anand Gandhi, Shaker HS
A Comparison of Octocopter Configurations Using Multi-Rotor Coordinates.
Teacher Advisor: Nathaniel Covert

14. US Navy and Marine Corp:
Colin Gordon and Christopher Barra, Monroe-Woodbury HS
Toxic Effects of Nicotine and Diacetyl in E-Cigarettes. A New Implant Design that Incorporates the Physiologic Movement of Teeth.
Teacher Advisers: Nancy Flanagan and Jon Decker

Varun Mondaiyka, Shaker HS
Purifying Water: Finding Solution for Third World Countries.
Teacher Adviser: Nathaniel Covert

15. Yale Science and Engineering Association Inc.:
Samantha Boyea, Greenwich HS
The Development of An Unmanned Aerial Vehicle for Use in Silo Inspection.
Teacher Adviser: Nicole Dixson
 

Special Awards Junior Division Regional

1 American Society for Microbiology:
Charlie Gartner, Greenwich CSD
To be Free or Not To be Free.
Teacher Adviser: Nicole Dixson

2. Dudley Observatory:
Laura Romania, Greenwich CSD
How Mars’ Deficiency of Sunlight Compared to Earth Affects Solar Power.
Teacher Advisor: Nicole Dixson

3. Cullen Blake Excellence Award:
David Gabriel, Greenwich CSD
The Growth of Healthy Lettuce Transplants in Seedling Development Through Various Combinations of Potting Mix and Vermicompost.
Teacher Advisor: Nicole Dixson

4. Momentive Performance Materials:
Tess Merrill, Greenwich CSD
Save A Drop, Save A Life: The Effect Of Personalized Ceramic Water Filters on River Water.
Teacher Advisor: Nicole Dixson

5. National Association of Biology Teachers (NABT):
Molly Morse-Belcher and Hunter Dixson, Greenwich CSD
Does QDMA Help to Control Deer Herd Structure?
Teacher Advisor: Nicole Dixson.

6. National Grid:
Sophia Traver, Greenwich CSD
The Road Less Traveled: Can Thermal Energy from Roads be Used as an Energy Source to Heat Water?
Teacher Advisor: Nicole Dixson

7. Nuclear Society:
Laura Romania, Greenwich CSD
How Mars’ Deficiency of Sunlight Compared to Earth Affects Solar Power.
Teacher Advisor: Nicole Dixson

8. Price Chopper Golub Foundation:
Aarohi Vasavada, Shaker Junior HS
Got Expired Milk?
Teacher Advisor: Rebecca Goldfischer

9. Regeneron:
Rachel Mueller, Greenwich CSD
Bottle Biohazard: Are You Taking Enough Precautions?
Teacher Advisor: Nicole Dixson

10. SI Group Smart Chemistry Award:
Emma Loffredo Shaker Junior HS
Does Removing Soil Microorganisms Affect Plant Growth?
Teacher Advisor: Heather Burke

11. STANYS Eleanor Miller Reed Science Research Award:
Ellery Mays and Reagan Bittel, Greenwich CSD
Falls or Fails : Does the Shape of a Parachute Affect the Rate at Which They Fall?
Teacher Advisor: Cortney Barber
 
Intel ISEF Awards

1. American Meteorological Society:
Shashank Garg, Shaker Junior HS
What are the Advantages and Disadvantages of Monsoons and How Does Climate Change Affect Them?
Teacher Advisor: Nicole Finnegan-Burke

2. Association of Women Geoscientists:
Ashley Cheffolway, Shaker Junior HS
How Does the pH of Water Affect Limestone?
Teacher Advisor: Heather Burke

3. Broadcom Masters:
See All Grand Prize Junior Division finalists

4. US Air Force and Reserve (Two):
Rohan Menon, Iroquois Middle School
A System of Air Vents that Save Energy.
Teacher Advisor: Monica Judd

Andrew Huang, Shaker Junior HS:
Using Crowdsourcing to Form a Profitable Strategy in the Stock Market.
Teacher Advisor: Lillian Bullis

5. US Metric:
Dolly Bhashyam, Shaker Junior HS
Corrupt Confections: Do You Pay a Higher Price than You Shoul for Oreos?
Teacher Adviser: Rebecca Goldfischer

6. US Navy and Marine Corp (Two):
Peter Stone and Lauren Chuhta, Greenwich CSD
Rooftop Gardens: Are They a Cool Idea?
Teacher Advisor: Cortney Barber

William Hamilton, Greenwich CSD:
The Effect of Varying Ph Levels on Chlorella Growth.
Teacher Advisor: Nicole Dixson